Viscerálny alebo orgánový tuk nie je na rozdiel od podkožného tuku viditeľný na pohľad. Ukladá sa totižto vo vnútri brušnej dutiny na životne dôležitých orgánoch ako pečeň, srdce, črevo a tie nemôžu dobre pracovať.
Nie je tuk ako tuk. Záleží predovšetkým na jeho lokalite. V tele máme až tri rôzne lokality tuku:
-
tuk v krvi – triacylglyceroly
-
podkožný tuk – to sú tie neobľúbené faldy na brušku
-
viscerálny tuk – to je tuk, ktorého sa nebojíme, pretože ho nevidíme, ale v skutočnosti je to náš najväčší nepriateľ.
Určitý podiel je pre telo dôležitý, pretože telu poskytuje rýchlo dostupný zdroj energie. Problémom sa však stáva, ak sa v tele nachádza vo väčšom množstve, ako ho potrebuje. Vnútorný tuk sa správa ako samostatný orgán a je metabolicky aktívnejší ako tuk podkožný, t.z. že do krvi uvoľňuje chemické látky, ktoré môžu viesť ku vzniku zdravotných problémov.
Výsledkom bývajú upchaté cievy, vysoký krvný tlak, cukrovka, infarkt, mozgová príhoda, stukovatenie pečene, poškodenie obličiek a neskôr aj onkologické ochorenia.
Zákernosť viscerálneho tuku spočíva v tom, že jedinec často nevie, že trpí jeho nadbytkom. Určitým viditeľným signálom môže byť iba väčší obvod pása. Zaujímavé je, že množstvo viscerálneho tuku nie je závislé na množstve podkožného tuku v tele, inými slovami aj v prípade, že netrpíte nadbytkom podkožného tuku, môže vaše zdravie skryto ohrozovať viscerálny tuk.
- podporuje leptínovú rezistenciu a spomaľuje metabolizmus (to podporuje nadváhu a obezitu)
-
hromadí do seba tuk, aby ho potom vypúšťal do krvi (stúpajú z toho triacylglyceroly a zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín)
-
spôsobuje stukovatenie pečene, pankreasu a obličiek, ba aj obalenie celého srdca hrubou vrstvou tuku
-
môže spotrebovať až štvrtinu celého vášho inzulínu, poškodí jeho receptory po celom tele a vyvolá inzulínovú rezistenciu
-
produkuje nebezpečné látky (najmä TNF-alpha – tumor necrosis factor alpha a IL-6 – interleukín 6), ktoré spôsobujú chronický zápal, vyčerpávajú imunitný systém, poškodzujú dôležité orgány a vyvolávajú rakovinu
-
vytláča prednú stenu brušnú (muž s veľkým bruchom nemá na sebe 50 cm hrubú vrstvu podkožného tuku, ale má v sebe 20 kíl žltej trasľavej hmoty, ktorá ho pomaly zabíja) a môže vyvolať pruh alebo zauzlenie čriev
- spôsobuje ukladanie tuku aj v oblasti hrdla, to môže byť príčinou chrápania a porúch nočného dýchania, ktoré sa môže vyvinúť až do spánkového apnoe – zastavenia dýchania
Zvýšené hodnoty viscerálneho tuku
Ak chcete vedieť, ako na tom približne ste, odmerajte si obvod brucha. Stačí obyčajný krajčírsky meter a čísla vám to povedia. Merať treba na správnom mieste – a to priamo na páse (v polovici medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti). Kritickou hranicou pre obvod pásu u žien je 80 cm až 88 cm, u mužov 94 cm až 102 cm. Pri vyšších hraniciach by už mala nastať radikálna zmena životného štýlu a redukcia nadváhy.
- žena s obvodom pása väčším ako 88 cm
- muž s obvodom väčším ako 102 cm
Množstvo viscerálneho tuku vo vašom tele môžete zistiť aj u výživového poradcu, na špeciálnom bioimpedančnom prístroji. Táto metóda bioelektrickej impedancie umožňuje rýchlu a spoľahlivú analýzu zloženia tela, ako vám spaľuje váš organizmus, v akej ste fyzickej kondícii, pomer svalovej a tukovej hmoty, množstvo telesnej tekutiny a množstvo ďalších parametrov.
Zistené údaje sú potom základom pri vhodnom nastavení stravovacieho ale aj pohybového režimu.